یخچال یا ساید بای ساید

♦️ 41 نکته مهم جهت استفاده صحیح از یخچال یا ساید بای ساید

برای استفاده از یخچال یا ساید بای ساید ، نگهداری و ایمنی آنها  به چه نکاتی دقت کنیم:

در این مطلب به ارائه نکاتی راجع به چگونگی  نگهداری و ایمنی یخچال فریزر و ساید بای ساید میپردازیم.

1-قبل از استفاده ، یخچال یا ساید بای ساید  بایستی به طور صحیح و در محل مناسب قرار داده شوند.

2-هرگز با کشیدن سیم یخچال یا ساید بای ساید دوشاخه آن ها را از برق خارج نفرمایید. همیشه دوشاخه را محکم گرفته و با احتیاط به طور مستقیم از پریز خارج کنید.

3-در هنگام جابجایی یخچال یا ساید بای ساید مراقب باشید که روی کابل برق کشیده نشده و کابل آنها آسیب نبینند.

4-در هنگامی که دستگاه یخچال یا ساید بای ساید به کار افتاد از زدن دست مرطوب به مکانهای  خیلی سرد خودداری فرمایید زیرا دست شما به آن مکانها میچسبد .

5-در هنگام تمیز کردن دستگاه دوشاخه را از برق خارج  و  هرگز دست خیس را به داخل محفظه فریزر نزنید به شدت  امکان برق گرفتگی برای شما وجود دارد.

6-از آسیب زدن ، خم کردن، کشیدن و پیچاندن کابل برق خودداری فرمایید زیرا باعث آتش سوزی و برق گرفتگی میگردد. ضمنا از وصل بودن سیم زمین(ارت) مطمئن شوید.

7-از قراردادن ظروف شیشه ای داخل فریزر پرهیز فرمائید چون  بر اثر انبساط میشکنند.

8-هرگز دست خود را داخل ظرف نگهدارنده یخ ننمایید زیرا بر اثر کارکردن یخساز خودکار امکان وارد آمدن جراحت وجود دارد.

9-از استفاده کودکان و افرادی که صلاحیت ندارند جلوگیری نمائید.

10-مراقب کودکان و افراد فاقد صلاحیت  باشید تا با دستگاه بازی نکنند.

11-هرگز به  کسی اجازه ندهید که از دستگاه بالا رفته، روی آن نشسته ، روی آن ایستاده و یا از درب آن آویزان شود  چون  این رفتارها  باعث آسیب دیدن دستگاه و در صورت پرت شدن فرد باعث وارد آمدن جراحت نیز میشود.

12-در صورت امکان بهتر است دستگاه یخچال یا ساید بای ساید را از طریق سیم خودش به برق وصل کنید زیرا استفاده از سیم رابط باعث بالارفتن ولتاژ خروجی پریز شده و باعث قطع برق میشود.

13-محل استقرار دستگاه یخچال یا ساید بای ساید را طوری انتخاب فرمایید که در صورت بروز حادثه بتوانید سریعا سیم آن را از برق قطع نمایید.

14-یخچال یا ساید بای ساید را در محلی قرار دهید که استفاده از آن راحت باشد.

15-یخچال یا ساید بای ساید را در معرض گرما، نور مستقیم آفتاب و رطوبت قرار ندهید.

16-جهت جلوگیری از لرزش در حین کار، دستگاه یخچال یا ساید بای ساید می‌باید تراز باشد.

17-دمای محیط نصب نبایستی زیر 5 درجه سانتیگراد باشد. در غیر اینصورت روی کارکرد یخچال یا ساید بای ساید تاثیر می‌گذارد.

18-در صورت آسیب دیدگی، کابل برق می‌باید توسط سرویسکار مجاز یا کارخانه سازنده تعویض گردیده تا از بروز خسارت جلوگیری به عمل آید.

19-از دستکاری و یا افزایش طولی سیم برق خودداری فرمایید. این کار احتمال بروز آتش سوزی و یا برق گرفتگی را بهمراه خواهد داشت.

20-قبل از دور انداختن یخچال یا ساید بای ساید قدیمی خود درب های آن را جدا نموده و قفسه‌های آن را جایگذاری نمایید تا کودکان نتوانند براحتی داخل آن شوند.

21-جهت جلوگیری از برق گرفتگی دستگاه یخچال یا ساید بای ساید باید از طریق سیم زمین با زمین اتصال داشته باشد. عدم رعایت اتصال صحیح باعث برق گرفتگی خواهد بود.

22-در صورت عدم درک صحیح روش وصل کردن سیم زمین و یا داشتن هرگونه شک و شبهه در اتصال صحیح آن با یک برقکار تماس حاص فرمایید.

23-یخچال یا ساید بای ساید را در مجاورت دستگاه های حرارت زا همچون گاز، شوفاژ و آب گرمکن قرار ندهید.

24-برای جریان یافتن مناسب هوا، لوله های پشت یخچال یا ساید بای ساید خود را حداقل سالی دوبار گردگیری کنید.

25-از قرار دادن غذاهای داغ در یخچال یا ساید بای ساید خودداری کنید.

26-روی غذاها را با درب یا محافظ های مخصوص بپوشانید، چراکه بخار متصاعد از آن ها به ایجاد برفک بیشتر منجر شده که برای آب کردن آن ها باید انرژی زیادی مصرف شود.

27-از مصرف پارچه و ورق های نایلونی بر روی طبقات یخچال یا ساید بای ساید و نیز چسباندن ظروف به یکدیگر که مانع جریان مناسب هوا می گردند خودداری نمایید.

28-شروع به کار دستگاه: برای آغاز کار دستگاه، پس از اتصال به برق بگذارید یخچال یا ساید بای ساید حداقل 3 ساعت به صورت خالی کار کرده تا برودت آن به میزان کافی برسد.

29-تمیز کردن یخچال: فراموش نکنید که یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در خرابی وسایل برقی منجمله یخچال، خاک گرفتن آن ها، قرار گرفتن در مکان های خاک گرفته و نیز کثیف شدن آن هاست. بنابراین حتماٌ هرچندوقت یکبار یخچال یا ساید بای ساید خود را به جلو کشیده و زیر آن را تمیز نمایید. همچنین بدنه بیرونی و فضای داخلی یخچال یا ساید بای ساید را نیز می توانید با محلول آب و جوش شیرین شستشو دهید. برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و نیز در امان ماندن از خطر برق گرفتگی بهتر است زمان تمیز کردن داخل یخچال یا ساید بای ساید آن را از برق بکشید.

30-استفاده از ترانس جهت اتصال دستگاه به برق: تحقیقات انجام شده روی لوازم برقی و دستگاه های الکترونیکی نشان می دهد که ضعف و نوسانات برق شهر (حتی نوساناتی که برای ما محسوس نیست)  یکی از مهمترین عوامل اصلی خرابی و از کار افتادگی این دستگاه ها است.  بنابراین برای تنظیم و کنترل این نوسانات و طول عمر بیشتر دستگاه یخچال یا ساید بای ساید خود، حتماٌ از ترانس استفاده کنید.

31-پس از نصب دستگاه یخچال یا ساید بای ساید حدود 20 قالب یخ اول و 7 لیوان آب اول را دور بریزید. یخها و آبهای اولیه ممکن است حاوی ذرات داخل لوله شلنگ آب و یا منبع تغذیه آب بوده و یا بوی آنها را بدهد. این عمل در صورت عدم استفاده طولانی مدت از دستگاه لازم الاجرا می‌باشد.

32-کودکان را از قسمت خروجی یخ و آب دور نگهدارید. احتمال فشار اشتباه دکمه‌ها و آسیب رسانیدن به لامپها توسط کودکان وجود دارد.

33-هرگز قوطی نوشابه یا کنسرو را جهت سریع خنک شدن در محفظه نگهداری یخ قرار ندهید. این کار باعث خرابی یخساز خودکار می‌گردد.

34-هرگز از ظروف کریستال نازک و یا ظروف سفال جهت دریافت یخ استفاده نفرمایید. این ظروف احتمال شکستن دارند.

35-ابتدا یخ را در لیوان ریخته و سپس آن را با آب یا نوشابه ‌های دیگر پر نمایید. زیرا افتادن یخ در آب باعث ایجاد ترشحات در اطراف لیوان می‌گردد.

36-هرگز دست یا اشیای دیگر را داخل خروجی یخ قرار ندهید. این تماس امکان شکستگی قطعات مربوط و وارد آمدن جراحت به دست را تشدید می‌کند.

37-هر از چندگاهی ظرف یخ را تکان داده تا سطح یخ پایین برود و یخ بیشتری در آن جا گیرد.

به طور طبیعی یخها روی هم قرار گرفته و سطح آن بالا می‌آید. این امر باعث می‌گردد تا یخساز به طور خودکار تشخیص ‌دهد که ظرف یخ پر شده و تولید یخ را قطع کند.

38-در صورت تولید یخ رنگ دار، استفاده را قطع و سریعا با مرکز سرویس تماس حاصل فرمایید.

امکان انسداد یخ در مسیر عبوری وجود دارد که این خود باعث از کار افتادن یخچال یا ساید بای ساید می‌گردد.

39-لیوان را در فاصله مناسب از خروجی یخ نگهدارید.

40-در صورت نگهداشتن لیوان خیلی نزدیک به محل تولید یخ احتمال خارج نشدن یخ وجود دارد.

41-هرگز از درب محفظه غذاهای حاضری یخچال یا ساید بای ساید بعنوان یک زیردستی استفاده نفرموده و آن را با اشیاء تیز زخمی نکنید. هرگز دست خود را روی آن نگذاشته و فشار ندهید.